05 Eylül, 2012

Sting Hakkında,


2 Ekim 1961 yılı doğumlu İngiliz pop şarkıcısının sahne ismidir. Esas adı Gordon Matthew Thomas Sumner' dır. Kendisi şarkı sözü yazarı, solist lider ve bass gitaristtir. İngiltere, Wallsend doğumludur. Toplamda 4 kardeşlerdir. Annesi kuaförlük yaparmış. Lise hayatından sonra Warwick Üniversitesi'ne devam etmiş. 1 sene kadar okulu bırakmış ve bir barda takılmaya başlamış. O dönemlerde, Jimi Hendrix ve Jack Bruce'a özenmeye başlamış. 

Otobüs biletçiliği,vergi ofisi ve inşaat işçiliği gibi işlerde çalıştıktan sonra öğretmenlik okuluna gitmiş ve daha sonra da okul öğretmenliği yapmıştır.O dönemlerde okuduğu Lolita ve Cyrano de Bergerac'dan esinlenerek "Don't stand so close to me" ve "Roxxane" gibi şarkıları yazarak 'The Police' grubu ile başarının zirvesine tırmanmaya başlamıştı. Okul haricindeki tüm tatil günlerinde grup performansını sergilemek için geceleri çıkmaya başlamış ve daha sonradan artık şarkıcı olmaya karar vermiştir. Peki neden Sting takma adını aldı? Bunu Phoenix Jazzmen ile çalışırken bulmuşlardır. Bir akşam siyah ve üzeri sarı çizgili bir tshirt giyindiğini görmüş Gordon Solomon. Böylelikle bir bal arısına benzediğini farkeder ve böylelikle adı "Sting" olmuştur. 

Ocak 1977 yılında Sting, Newcastle'dan Londra'ya gitmiştir. Stewart Copeland ve Henry Padovani ile birlikte  "Sting & The Police" grubunu kurarlar. Punk tarzı olan grubun en meşhur şarkılarından biri olan "Every breath you take" de 88 yılında çıkmıştır. 

Solo hayatına baktığımızda "Roxanne" ve "Message in a bottle" da sesini duyurmayı başarmıştır. 

1980 lere baktığımızda Sting ilk solo albümünü 1985 te "The Dream of the Blue Turtles" adlı albümle yapmıştır. Bu kasedin yapımlarında Kenny Kirkland, Darryl Jones, Omar Hakim ve Branford Marsalis ile de çalışmıştır. Ayrıca hit şarkısı "If  you love somebody set them free"' de yer almaktadır. 87 de "Nothing like the sun" albümüyle ortalığı sallamış;"We'll be together","Fragile","Englishman in New York" ve "Be still my beating heart"  şarkılarını dinledik. 

88'de Igor Stravinsky'nin "Historie du Soldat" - askerin hikayesi- adlı eserinde asker rolünde ;Londra Senfoni Orkestrası'nın çaldığı bu yapıtta, Sting'e eşlik edenler arasında Vanessa Redgrave ve Sir Ian Mckellen de vardır. 

Bu arada meraklıları için de, resimdeki Trudie Styler yani eşi. 20 Ağustos 1992 yılında evlenmeden önce de 10 yıl birlikte yaşamışlar. Evli çiftin 4 tane de çocuğu var.
90'lı yıllarda neler yaptığına göz atacak olursak, "The Soul Cages" albümü ile Grammy Ödülü almıştır. Mayıs 93'te "Demolition Man" filminin şarkısı "Ghost in the Machine" adlı şarkıyı çıkartmıştır. 94'te Rod Steward ve Bryan Adams ile "All for One" adlı şarkıyı 3 silahşörler adlı film için birlikte söylemişlerdir. "Fields of Gold" şarkısı ile Geoffrey Chaucer' in klasiği olan the "Canterbury Tales" 'e uyarlamıştır ve "The best of Sting" albümüyle birlikte platinyum ödülü ve ardı arkası bitmeyen grammy ödülleri kazanarak dünya çapında tanınan en meşhur şarkıcılardan biri olmayı başarmıştır. 

Sting in 1995'teki jazz performansı olan "Moonlight" adlı şarkısını "Sabrina" adlı film için söyleyerek ona bu aşamada eşlik edenler arasında alan Bergman, Marilyn Bergman ve John Williams'ı görmekteyiz. 

Ve 2000'li yıllara geldiğimizde 99 yılında çıkardığı "Brand New Day" albümünde kulaklarımızdan eksilmeyen "Desert Rose" şarkısını Cheb Mami ile söylerken güzelde bir jaguar ve sony cybershot reklamı yapmıştır. "Sacred Love" adlı şarkısını da ünlü şarkıcı Mary J. Blige ile düet yapmıştır. 

Bunun haricinde sting'in 4 çocuğu vardır. Annesi ve babası kanserden ölmüştür. Aerobik ve koşu ile vücudu oldukça dirençli ve fittir. 

Oynadığı filmlere bakacak olursak; Dune , Artemis 81,Radio on, The Bride,Plenty,Stormy Monday ve Bee Movie'de seslendirme yapmıştır. 

Birçok filmin de albümlerinde kendi şarkıları yer almaktadır: 

Lethal Weapon 3- It's probably me 
Leon-Shape of my heart 
Copycat-Murder by numbers 
Ace Ventura: When Nature Calls -Spirits in the material world 
White Squall- Valparisso 
The Truth About Cats & Dogs-The bed's too big without you 
Speed 2: Cruise Control-Every breath you take 
The X-Files- Invisible sun 
Bridget Jones: The Edge of Reason-We'll be together 

Albümleri: 

NEWCASTLE BIG BAND (1971)
LAST EXIT: First From Last Exit (1975)

The Dream of the Blue Turtles (1985) 

Bring On The Night (1986)

...Nothing like the sun (1987)

...Nada Como El Sol (1988)

Acoustic Live In Newcastle (1991)
The soul cages (1991) 
Ten summoner's tales (1993)
Mercury falling (1996) 
Sting At The Movies (1997)

The Very Best Of Sting & The Police (1997)

Brand new day (1999) 
Live at Universal Amphitheatre (2000)
Brand New Day: The Remixes (2000)
...All This Time (2001)

The Very Best Of Sting & The Police (2002)
Sacred love (2003) 
My Funny Valentine (2005)
Songs from the labyrinth (2006)
If On A Winter's Night.. (2009)

Symphonicities (2010)
The Best of 25 Years (2CD Version) (2011)


 The Best of 25 Years (US Version) (2011)
25 YEARS (2011)

Hiç yorum yok: