29 Kasım, 2013

Chawanmushi - Porselen kapta pişen Japon yemegi

Herkese Japonya'dan Merhaba!

Çalışma hayatından fırsat buldukça bloguma yazılar girerek sizinle Japonyadaki yaşantımı gördüklerimi ve denediklerimi paylaşmayı çok isterim.

Hergün düzenli bloguma yazı giremesem de, burada merak ettiklerinizi fırsatım oldukça sizin için araştırabilirim. Bu konuda bana istek mesajlarınızı yazmayı unutmayın.

En son size yemekten keyif aldığım ve ardında kendim de evde denediğin bir Japon yemeğinden bahsedeceğim. Adı, Chawanmushi . (Çavanmuşi diye okunuyor)

Nedir bu Chawanmushi? Porselen ve buhar kelimelerinden türetilmiş olan bu kelime onların kullandıkları bir çeşit yemek tekniğidir. Yemek genel anlamda yumurtalı sıvı bir karışımla içine eklenen çeşitli malzemelerle pişirilir. Yemek sanki sürpriz yumurta hissiyatını vermekte. Çünkü içindeki malzemeler yemeği pişiren kişinin zevkine kaldığı için her seferinde meraklandırıyor.

Bu yemeği sizlerle paylaştığıma göre tarifini vermeden edemeyeceğim. Malzemelerin tümünü bulamayabilirsiniz. Ancak kendinize uygun olarak farklı versiyonlarda denemeye çalışabilirsiniz.Size hangi malzeme yerine ne yakışacağını da tarif edeceğim.

Yemek iki kısımdan oluşmaktadır. Önce, yumurtalı karışım hazırlanır ve ardından seçilen porselen kaba kesilmiş ve soslandırılıp ön pişirmeden geçmiş olan malzemeler yerleştirilir. Ve ardından karışım üzerlerine örtülerek buharda pişirme metodu uygulanır. Evinizde yemek pişirmekte kullandığınız dayanıklı porselen kaplardan varsa haydi pişirmeye başlayalım! 


CHAWANMUSHI

Malzemeler (Servis: İki Kişilik)

- Yumurta Karışımı -

1 Büyük yumurta
170ml Su 
1/2 çay kaşığı granül palamut tozu- Dashi (Bunun yerine bir parça palamutu veya 2 avuç kurutulmuş balığı suda haşlayıp sadece suyunu ekleyip kullanabilirsiniz)
1/2 çay kaşığı Sake (Malzemeyi bulamazsanız sorun değil)
1/2 çay kaşığı Soya sosu
1/4 çay kaşığı tuz


- Ek malzemeler -

50g Tavuk eti 
2 adet mini Karides
2 adet Shiitake Mantarı (Bulamazsanız kültür mantarı da olur)
4 dilim Kamaboko (Bulamayacağınızdan ötürü herhangi bir küçük ölçüdeki balık, örneğin tekir yada yumurtalı karışıma taze palamut kullandıysanız bu eti de kullanabilirsiniz)
4 Ginkgo tohumları - Ginnan (Bu malzeme yerine 6 adet bezelye kullanın)
Mitsuba - (Bu malzemenin tat olarak en yakini Maydonoz)
1 çay kaşığı su ve 1 çay kaşığı Soya Sosu karışımı ( Tavuk eti,karides ve balığı pişirmeden evvel tat vermek için üzerine gezdirilecek)


Yapılışı:

Kurutulmuş balığı yada taze palamut parçasını 170 ml suda haşlayın. Sadece suyunu bir kenarda soğuması için bekletin. İçine tuz soya sosu ve Sakeyi ekleyin.

Yumurtayı bir kapta kırıp akı ve sarısı biraz karışana kadar karıştırın Köpüklendirmeyiniz Ardından yukardaki karışımı yumurtaya ekleyin ve çok az karıştırın Süzgeç yardımıyla karışımı ibrikli bir kaba aktarın

Mantarı ortalarından ikiye ayırın. Karidesleri sırt kısmından ayıklayıp su+soya sosu karısımı ile soslandırın. Tavuk etini sotelik kesin ve su+soya sosu ile soslandırıp tavada sadece altı ve üstü kızarana kadar çevirin ve bir kenara alın.

Yumurtalı karışım için bir parça Palamut kullandıysanız haşlanmış balık eti kullanabilirsiniz Veya tercihinize göre yerine 4 halka dilimi haşlanmış havuç da kullanabilirsiniz

6 adet bezelyeyi haşlayın ve bir kenarda bekletin.

Şimdi bu malzemeleri önce porselen kaplara eşit miktarlarda yerleştirin. Ardından yumurtalı karışımı kaplar taşmayacak şekilde 1er cm lik pay bırakarak kaplara ekleyin.

Genişçe bir tencereye 3 parmak su ekleyin ve üzerine kapları yerleştirebileceğiniz düz bir haşlama desteği yada tahtası yerleştirin. Ardından porselen kapları yerleştirin ve su kaynayana kadar tencerenin kapağını kapatın. Su kaynar kaynamaz en kısık ateşte kapağı aralayarak 20 dakika daha pişirin. Bir çubuk yardımıyla yemeğin içine batırın ve eğer bu karışım dağılmayıp yumuşak jöle yada puding kıvamına gelmişse yemeğiniz pişmiş demektir.En son üzerine 2 yaprak maydonoz ile süsleyiniz.


Bu yemeği sıcakken yiyebileceğiniz gibi dışarda doğuduktan sonra da rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Genelde Japon yemeklerini öğremek istediğimde ilk işim Youtube'dan Cooking with Dog  'u takip etmek

Bu yemeği izleyerek öğrenmek isteyenler buyrun:  Chawanmushi Tarifi - İngilizce Video

Soğuk kış günlerinde Japonya'da zengin içeriği ile içimizi ısıtan bu tadı umarım seversiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler.


2 yorum:

Didar dedi ki...

Merhaba Duygu-san,
Ben İstanbul'da yaşıyorum. Japon yemeklerini gerçekten çok seviyorum ve genellikle evde japon yemeği pişirmeyi tercih ediyorum. Eşim de bu konuda hevesli olduğum için bayağı mutlu :)
Eşimin annesi japon, ben de japonca öğreniyorum. Genel olarak Japon kültürüne ilgiliyim. Bu yüzden de olacak ki paylaşımlarınızdan ötürü çok mutluyum.
Tarifini verdiğiniz yemeği hemen deneyeceğim.

Teşekkürler,
Başarılar diliyorum.

Duygu Hirota dedi ki...

Sevgili Didar,

Japon yemeklerini sevmeniz gerçekten güzel. Japonlar da birçok Türk yemeğini rahatlıkla yiyebilmekteler. Her ne kadar bazı farklılıklarımız olsa da, Türk ve Japon yemekleri sağlıklı olması açısından bir tercih sebebi.

İlerki zamanlarda bloguma daha fazla yazı yazacağım. Tarif için de yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım.

Tekrar görüşmek üzere.

Teşekkür ederim.