04 Ocak, 2015

Japonca Nasıl Öğrenilir ?

Japonca da diğer dillerde olduğu gibi belli kurallar ve öğrenim teknikleri ile 1 sene içersinde öğrenilebilen bir dildir. Özellikle de Ural-Altay dillerine bağlı olan Korece, Moğolca, Fince, Macarca ve Türkçe de Japonca ile aynı benzer cümle yapılarını taşımaktadır. Bu açıdan diğer dillerle kıyasen bizim dilimize en yakın dillerden birisidir.

Korkutucu gözüken tek kısım alfabeleri. Bunun için gerçekten sabır ve alaka gerekli. 3 tip alfabeleri vardır. Bunlar Hiragana, Katakana ve Kanji alfabeleridir. Bazen bu üç farklı tipteki karekterleri tek bir yazı içinde görebilirsiniz.Hiragana, pek çok Japonca kelimeyi yazarken kullanılır. Katakana ise yabancı dillerden gelen kelimeleri dilin aslına uygun olarak yazmakta kullanılır. Her ikisi de 46'şar karekterden oluşur ve yazılışları 'vuruşlar' ile tabir edilen sembollerle ifade edilir. Kanji ise aslı Çince'den gelen ses ve kelimelerden oluşur. Çok eskiden Japon Yarımadası'nda yaşayan kişilerin asıl Japonlar haricinde Çinlilerin de olduğu varsayılmaktadır. Çince'de aynı anlama gelen karakter 'ON' okunuşu, Japonca'da ise 'KUN' okunuşu olarak ifade edilir. Her ikisi de kelime içinde farklı anlamlar ve okunuşlar barındırmakta olup, her ikisininde bilinmesi Japoncayı özel ve farklı kılan bir başka özelliktir.1945 adet gunluk konuşma Kanjileri haricinde, sayısını kesin olarak bilemediğimiz daha birçok Kanji de gerek terimsel gerekse ifadesel anlamda kullanılmaktadır. Ama inanın Japonlar bile çok fazla Kanji bilmemekte hatta günümüz teknoloji çağında artık kimse yazı dilini kalem ve kağıt kullanmadan yaptığı için unutulmaya yüz tuttuğu bir gerçektir.

Peki bu kadar karekter nasıl öğrenilir? Sen nasıl öğreniyorsun? gibi sorularınıza yanıt vermek isterim.

Mutlaka yazarak ve görselleştirerek çalışmanızı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bir İngilizce ve Türkçe Öğretmeni olarak sizlere flash card yapımını öneririm. 'Flash Card' demek, mini çalışma kartları demektir. Yani kağıdın bir yüzüne karekteri çizip arka kısmına okunuşunu yazıyorsunuz ve bunu hangi yüzü gelirse okuyup yada yazmaya çalışıyorsunuz. Günlük egzersiz olarak 10 karekter öğrenseniz bu çok çabuk fark yaratacaktır. Biraz da vaktinizle alakalı birşey ama günde 10 dakika bile size çok fayda sağlayacaktır.Bu arada basit hikaye kitapları internetten bulabilirsiniz. Sadece Hiragana ile yazılı kitaplardan başlayıp olayı ilerletebilmeniz de mümkün.

Herşey yazıp okumadan ibaret değil tabi. Öncelikli tercihiniz okuyup yazma olmalıdır. Çünkü konuşan fakat okuyamayan ve yazamayan çok kişi var. Bunlardan biri olmak istemezsiniz değil mi? Konuşma zaten çok daha çabuk öğrenilen bir yetenek. Bunun için ise size bol bol Japonca şarkılar dilemenizi; film, anime ya da programlar izlemenizi tavsiye ederim. Japonca düşünüp konuşabilmek için kendinizi bir çevirmen olarak değil de, mantığını kavramaya çalışmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu size vakit kaybettireceğinden motivasyonunuzu da azaltır. Bu yüzden sık sık tekrar etmenizi ve pratik için arkadaşlar edinmenizi de olanaklar dahilinde tavsiye ederim.

Dilbilgisi için Türkçe anlatımlı Japon Dilbilgisi kitaplarını, eğer İngilizceniz de varsa opsiyonları daha da arttırabileceğimiz diğer yazılı kaynakları ve internet sayfalarını takip etmenizi öneririm. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmeniz için gerek Konsolosluk sayfasını, gerekse Japonca öğreten kurslardan bilgi almanızda fayda var.

Ben Japoncayı ilk defa Türkiye'deki bir kursun 9 aylık yoğun programına giderek öğrendim. Tabi işlerimden dolayı çok fazla pratik yapamadığım için sadece bir kulak dolgunluğu olmuştu. Gramer, kelime yapılarını ve günlük konuşma dilini bilmeme rağmen, Japoncayı Japonya'da öğrendim. Bunu illa buraya gelmenize gerek olmadan da başarabilirsiniz.

Sorularınız veya önerilerinizi bana iletirseniz çok sevinirim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.Sevgiler!